× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Polipektomia, czyli usuwanie polipów nosa – jak przebiega?

Polipektomia

Zmagasz się z przewlekłym, trwającym ponad 12 tygodni stanem zapalnym błony śluzowej nosa i zatok? Jesteś osobą młodą lub w średnim wieku? A może cierpisz na astmę, mukowiscydozę lub alergiczne, grzybicze zapalenie zatok? Jeśli tak, możesz znajdować się w grupie osób objętych podwyższonym ryzykiem wystąpieniem polipów nosa. Gdy polipów jest wiele, niestety trzeba je usunąć. Dowiedz się więcej.

Usuwanie polipów – jakie są wskazania?

Polipy nosa to bezbolesne, miękkie rozrosty tkanek o charakterze nienowotworowym. Najczęściej są zlokalizowane w kompleksie ujściowo-przewodowym, czyli w miejscu, gdzie zatoki przynosowe łączą się z jamą nosa. Występują u 4% populacji, choć zdarza się, że nie wiemy o nich, dopóki nie pojawią się przykre dolegliwości – np. łzawienie, upośledzenie lub zniesienie węchu, bóle głowy, czy chrapanie.

W początkowym stadium specjalista zazwyczaj rekomenduje stosowanie leków przeciwzapalnych. Jednak leczenie nie zawsze przynosi zamierzone efekty. Czasami polipów nosa jest zbyt dużo. Wówczas lekarz może zalecić operacje laryngologiczne w celu ich usunięcia. Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegów są także:

  • obturacyjny bezdech senny,
  • nawracające zapalenia zatok,
  • ataki astmy,
  • przenoszenie się stanów zapalnych na inne tkanki – od oczodołu po opony mózgowe.

Czasami podczas operacji powiększa się przy okazji naturalne ujścia zatok lub koryguje budowę jam nosowych.

Wycięcie polipów – jakie operacje laryngologiczne wykonuje się najczęściej?

Jedną z najczęściej wykonywanych operacji laryngologicznych w przypadku polipów jest polipektomia. Jest to dość prosty i szybki zabieg. Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – dobór techniki zależy od wieku i stanu zdrowia pacjenta. Następnie zmiany usuwa się za pomocą endoskopu i Shavera, czyli urządzenia tnąco-ssącego. Do jamy nosa zakłada się pętlę i kleszcze. Ssak wciąga polipa do wnętrza kanału. Dzięki temu można łatwo odciąć całe tkanki za pomocą rotującego ostrza.

Wykorzystanie tej metody pozwala nie tylko zredukować krwawienie, ale także skrócić czas hospitalizacji. Po dokładnym oczyszczeniu ujść zatok i wykonaniu korekty ich okolic zakłada się opatrunki, które tamują krwawienie.

Całość trwa od 30 do 60 minut. Zabieg nie wymaga pobytu w szpitalu, więc pacjent może spokojnie dochodzić do siebie w zaciszu domowym. 

Usuwanie polipów – rekonwalescencja

Po operacji usunięcia polipów nosa trzeba poczekać od 1 do 3 dób, aby usunąć opatrunki. O dokładny termin najlepiej zapytać lekarza, ponieważ wiele zależy od indywidualnych czynników – m.in. stanu zdrowia.

Ważne jest też, aby przez tydzień po operacji:

  • ograniczyć aktywność fizyczną,
  • unikać spożywania bardzo gorących i pikantnych potraw.

W innym przypadku istnieje ryzyko wystąpienia intensywnego krwawienia. Ponadto po zabiegu może pojawić się ból. Wiele osób sięga wówczas po leki przeciwbólowe. O dokładny dobór środków należy jednak zapytać lekarza.

Nie tylko operacje laryngologiczne – jak walczyć z polipami nosa?

Samo usunięcie polipów nie wystarczy. Nadal istnieje ryzyko ich ponownego pojawienia się w jamie nosowej. Dlatego też po operacji należy wdrożyć stosowne leczenie, zwalczające przyczyny ich powstawania – np. przewlekłe zapalenie zatok przynosowych czy alergie. Pacjent powinien przy tym znajdować się pod kontrolą laryngologa oraz innych specjalistów, jeśli to konieczne. Leczenie może obejmować:

  • przyjmowanie odpowiednich środków – np. immunoterapii, czyli tzw. odczulania. Jego celem jest zmniejszenie reakcji organizmu na kontakt z alergenem lub całkowite wyeliminowanie jej;
  • wykonanie dodatkowych zabiegów – np. FESS. Jest to funkcjonalna endoskopowa operacja zatok, która pomaga przywrócić ich właściwą wentylację, udrożnić je i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie. Jest z reguły bezbolesna i nie wymaga nacinania powłok skórnych ani śluzówki jamy ustnej, zatem nie trzeba obawiać się blizn.

Pamiętaj, że operacje laryngologiczne usuwają wyłącznie objawy. Aby móc w pełni powrócić do zdrowia, trzeba walczyć także z samą chorobą.

Obecność polipów w nosie może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego nie warto czekać. Już dziś podejmij odpowiednie kroki i popraw swój komfort życia.